Пісок. Види, застосування. Річковий, Природній, Карєрний. Івано-Франківськ

Для замовлення =>> Купити Пісок Жовтий, Білий (Івано-Франківськ)

На перший погляд може здатися, що вибір піску — проста справа, купив мішок, на якому написано «пісок будівельний» — ось тобі і заповнювач для бетону, і відсипання для доріжки, і декор. Але цей підхід є невірним. Існують різні види піску, і для кожного виду будівельних робіт потрібно вибирати оптимальний варіант.

Існує кілька класифікацій піску, але ми не буде зачіпати класифікації, засновані на геологічних особливостях пісків. Нас цікавить класифікація, прийнята на ринку будматеріалів.

Перш за все, слід знати, що піски бувають природними та штучними. Природні утворюються в результаті природно руйнування гірських порід, штучні створюються шляхом дроблення таких гірських порід, як вапняк, мармур, граніт і інших мінералів. При придбанні штучного піску, потрібно бути уважним, вимагати сертифікати і результати радіаційного обстеження, тому що є ризик, що матеріал буде радіоактивним, особливо це стосується піску, одержуваного з граніту.

З штучних пісків одним з найбільш затребуваних у будівництві є кварцовий пісок, створюваний шляхом дроблення чистого природного кварцу. Після дроблення кварц розділяють по фракціям за допомогою спеціальних сит. Прийнято виділяти кварцову крихту — частинки більше 1 мм, крупний пісок — 0,5-1,0 мм, пісок — 0,1-0,4 мм і пилоподібний кварц, тобто частинки розміром менше 0,1 мм.

Кварцовий пісок великих фракцій застосовують для декорування різних майданчиків, наприклад, дитячих або майданчиків для гольфу. У суміші, призначені для декоративного оздоблення будівель, додають підфарбований, а при додаванні кварцового піску до бетонному розчину можна отримати бетон м’яких, пастельних відтінків. Висока сорбційна здатність кварцового піску дозволяє застосовувати його в фільтрах різного призначення. Використовують пісок цього виду і в піскоструминних апаратах.

Кварцовий який пройшов процеси очищення і збагачення, називають формувальним піском, розмір його часток — від 0,16 до 0,18 мм. Основна область його застосування — ливарне виробництво, де з нього виготовляють ливарні форми і стрижні. Також застосовується при виробництві скла, фаянсу, кераміки, клею і шпаклювальних складів. Використовується при будівництві водоочисних споруд, і, звичайно, в будівництві.

До штучним пісках можна віднести також перлітові і термозітові піски, частіше застосовуються не в природному, а під спученому (порізованому) вигляді. Перлітовий отримують дробленням гірської склоподібної породи вулканічного походження, термозітові — дробленням шлакової пемзи. Отримувані з цих пісків після термообробки пористі матеріали широко використовуються в якості заповнювача для легких бетонних сумішей, в якості насипних утеплювачів, в дорожньому будівництві, в сільському господарстві, в ландшафтному дизайні і рослинництві.

До порівняно рідко використовується штучним пісках можна віднести мармуровий, гранітний і шунгізитовий. Мармуровий ніходіт своє застосування у виробництві керамічної плитки, черепиці, виготовленні бетонно-мозаїчних підлог. Ландшафтні дизайнери використовують для створення декору гранітний пісок, також він застосовується в різних фільтрах. Шунгізитовий пісок — результат дроблення обпаленого шунгита, він може застосовуватися в якості пористого заповнювача, має теплоізоляційні властивості.

Природний поділяють за видом походження (залягання) і за способом обробки (намивний і просіяний). По виду залягання можна виділити кар’єрний (гірський, яружний), річковий та морський. Іноді до цієї класифікації додають будівельний пісок, насправді, під «будівельним» маються на увазі найпоширеніші піски — річковий та кар’єрний.

Видобуваються відкритим способом кар’єрний пісок містить велику кількість домішок: камені, глинисті і пилоподібні частки. У природному вигляді можна застосовувати тільки для посипання під фундамент або відсипання траншей. Для подальшого застосування кар’єрний пісок просівають або промивають, очищаючи від домішок. Просіяний пісок можна використовувати при штукатурних і фундаментних роботах, для виробництва розчину для кладки, для формування стяжки, для приготування асфальтобетонних сумішей.

Намивний кар’єрний пісок в процесі обробки водою очищається від глини і великих фракцій. У результаті залишаються тільки дрібні частинки (близько 0,6 мм) і такий пісок підходить для штукатурки, для внутрішніх опоряджувальних робіт, для виготовлення цегли та бетону.

Що стосується застосування піску з фракціями різних розмірів, то оптимальним вважається використання крупністю 5 мм для розчину, що застосовується при монтажі залізобетонних конструкцій і заповнення швів при монтажі панелей. У розчин, приготовлений для цегляної кладки, йде пісок розміром не більше 2,5 мм, а для обробних робіт годиться пісок не більше 1,25 мм.

Річковий добувають з дна річок за допомогою земснарядів. Цей вид піску не має в складі домішок, каменів і глини, тому вважається більш універсальним. Цей вид піску можна використовувати для цементних стяжок, готування бетонних сумішей, для дренажних споруд і очисних фільтрів. Потрібно зауважити, що при підготовці цементної суміші річковий швидше осідає, тому суміш доводиться перемішувати. Через цю особливість річковий пісок в цьому випадку часто замінюють кар’єрним. Річковий пісок дещо дорожче, ніж кар’єрний.

Морський витягується з дна моря за допомогою гідравлічних снарядів. В процесі видобутку проходить обробку, що включає відмивання, згущення і збагачення, а потім проводиться гідромеханічна обробка. Після обробки може вважатися будматеріалом високої якості. Його застосовують при підготовці будівельних розчинів, в якості наповнювача для затерли, для виготовлення штукатурки, стяжки, мурування. Має високі декоративні якості, його округлі зерна рівномірної величини охоче застосовують ландшафтні дизайнери в своїх композиціях. На жаль, має високу ціну, тому зараз ведеться розробка нових способів видобутку морського піску, які дозволили б знизити його собівартість.

Радіоактивність практично всіх природних пісків дуже низька, вони безпечні для здоров’я, але щоб переконатися, що продавець пропонує дійсно природне безпечне сировину, незайве буде вимагати і в цьому випадку сертифікати та висновки експертиз.